Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nejlepší hudební minimalismus zachumlaný v rozmlžené temnotě s výraznými prvky jazzu, doomu i ambientu servírují jednoznačně porýnští ge(u)rmáni z BOHREN & DER CLUB OF GORE ze stáje Ipecac. Tomu, co dělají, říkají velmi přiléhavě noir jazz a konkrétně na albu „Beileid“ jde o velmi specifickou plíživě temnou hudbu. Tu jakoby si někdo půjčil z pomale ubíhající surrealistické černobílé detektivky, v níž je hlavním hrdinou nešťastně zamilované soukromé očko, které bojuje s podvratnými živly i alkoholismem ve špinavé mafiánské čtvrti starého Chicaga.
"plíživá temná melancholie dávných časů převedená do zvuků"
Prostředky, které tato banda v současnosti používá, jsou úspornější než šaty prostitutky v parném letním dni, ale o to víc si každé přidané drobnosti vážíte. On totiž v té záplavě mazlavé tmy každý blyštící se střípek vynikne. Jakoby na obrovském černém plátně byla malá zlatá tečka. Ta velká temná plocha ji přidá na důležitosti. Stejně tak pokud do tajemných tupě cinkajících klávesových ploch vpadne saxofon nebo dokonce zpěv Mika Pattona v afektovaném záchvatu konzervatismu. BOHRENové dokáží skvěle pracovat právě s tímto druhem minimalistické hypnotické atmosféry. I tak si rýpnu, neboť mi přijde, že poslední deska je jen stínem nálad, které mi dokázali BOHRENI vtisknout v dřívějších časech. Tak silné a podmanivé nositele nálad, jakými byly skladby z minulých alb (namátkou „Still am Tresen“, „Midnight Black Earth“ nebo „Prowler“), tu nenajdete. Stále výtečné, ale umí to mnohem lépe. Vím to!
Patchouli Blue (2020) Piano Nights (2014) Beileid (2011) Dolores (2008) Geisterfaust (2005) Black Earth (2002) Sunset Mission (2000) Midnight Radio (1995) Gore Motel (1994)
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.